Wybór odpowiednich podzespołów do komputera gwarantuje nam przyjemność oraz komfort w codziennym użytkowaniu. Jeśli składamy swój komputer samodzielnie,  często możemy stanąć przed trudnym wyborem, który dotyczy odpowiednich komponentów, tak aby spełniały nasze oczekiwania. Wiele osób przed zakupem zastanawia się jaki procesor do komputera należy wybrać, aby w pełni odpowiadał naszemu zapotrzebowaniu? Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, podczas zakupu procesora? W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości, abyś bez obaw mógł podejść do procesu zakupowego!

W jaki sposób wybrać procesor do komputera?

Z wyborem odpowiedniego procesora powinno być jak z wyborem każdej innej rzeczy, z której korzystamy codziennie. To, jaki procesor to komputera zamierzamy wybrać, powinno zależeć od naszych wymagań. Jeśli są one podstawowe, czyli przeglądanie sieci internetowej, korzystanie z pakietu Office, odtwarzanie multimediów, to nie powinniśmy celować w wysoką półkę cenową. Procesor, mimo że jest jednym z najważniejszych komponentów, to w prostych czynnościach nie odgrywa aż tak kluczowej roli. Przykładowo, jeśli wiemy, że nasze korzystanie z komputera stacjonarnego będzie opierało się na korzystaniu z przeglądarki i oczekujemy, aby odbywało się to w przyjemny sposób, tak powinniśmy zwrócić uwagę na podzespoły takie jak: pamięć RAM oraz dysk SSD. Oczywiście, jeśli zależy Ci na zbudowaniu potężnej maszyny, która ma służyć do obróbki filmów, renderowania projektów, czy grania w najnowsze tytuły na maksymalnych ustawieniach graficznych, to powinieneś zwrócić uwagę na pozostałe czynniki doboru odpowiedniego sprzętu.

Kolejnym istotnym czynnikiem, zaraz za uwzględnieniem potrzeb, jest kompatybilność. To dość prosty do popełnienia błąd, który zdarza się stosunkowo rzadko, lecz warto zaznaczyć, że procesory posiadają swoje unikatowe gniazda na płytach głównych. Jeśli przegapimy ten szczegół, instalacja procesora na płycie głównej skończy się niepowodzeniem.

Nie ulega wątpliwościom, że to, jaki procesor do komputera chcemy wybrać, często wiąże się z zaplanowanym budżetem. Określenie odpowiedniego budżetu pozwoli znacznie zawęzić wybór oraz skupić się na modelach dostępnych w danej kategorii cenowej. Nie należy wówczas się kierować naszym minimum zapotrzebowania, ponieważ rozwój technologiczny sprawia, że nasz wydatek sięgający kilkuset złotych może okazać się przestarzały w krótkiej perspektywie czasu, dlatego też lepiej zakupić procesor z odpowiednio większą wydajnością, niż potrzebujemy, tak aby w przyszłości aktualizacje oprogramowania, nie wpływały na komfort obsługi oraz czas ładowania poszczególnych procesów. 

Jaki procesor wybrać - AMD czy Intel?

Na obecnym rynku producentów procesorów można z łatwością wyróżnić dwóch istotnych graczy. Każdy przynajmniej raz spotkał się z marką AMD oraz Intel, między którymi od wielu lat trwa walka o uznanie klientów. Nie ulega wątpliwości, że każda zarówno jeden jak i drugi producent posiada procesory najwyższej jakości, więc zestawienie ich zalet oraz wad może pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie: jaki procesor do komputera należy wybrać?

Charakterystyka procesów AMD 

Podstawową zaletą procesorów AMD jest ich wydajność wielowątkowa. Oferują oni zdecydowanie więcej rdzeni oraz wątków w porównaniu do swoich odpowiedników z Intela w podobnym przedziale cenowym. Samo zastosowanie większej ilości wątków sprawia, że są znacznie wydajniejsze w zadaniach takich jak obróbka wideo oraz rendering 3D. Firma AMD oferuje również świetny stosunek ceny do wydajności, dzięki czemu są atrakcyjnym rozwiązaniem do tak zwanych budżetowych lub średniej klasy komputerów. Posiadają również uznanie wielu entuzjastów oraz osób zainteresowanych podkręcaniem podzespołów, ponieważ w większości przypadków ich procesory posiadają odblokowany mnożnik. Jeśli chodzi zaś o słabe strony, to procesory AMD ustępują konkurentowi pod względem wydajności jednowątkowej, która odgrywa istotną rolę w prostszych i mniej złożonych zadaniach, jak np. granie w gry komputerowe. W tym przypadku procesory Intel posiadają znacznie lepsze osiągi. Warto również wspomnieć, że niektóre ze starszych modeli procesorów AMD wykazywały wyższe zużycie energii, jednak obecnie różnice w tym aspekcie są zasadniczo nieistotne.

 

Co warto wiedzieć o procesorach Intel? 

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem procesora firmy Intel, to Twoje oczekiwania powinny być zgodne z podstawowymi zaletami tego producenta. Pierwszą z nich jest wydajność jednowątkową, która jak wcześniej wspomnieliśmy, odgrywa ważną rolę w przypadku korzystania z aplikacji, czy graniu w gry. Nie oznacza to jednak, że procesory Intel nie nadają się do bardziej złożonych zadań. Ważną rolę odgrywa technologia QuickSync, która umożliwia szybkie kodowanie i dekodowanie wideo, co jest niezwykle istotne podczas obróbki wideo lub streamingu (udostępniania wideo w czasie rzeczywistym). Jeśli chodzi o produkty Intel, to ciężko doszukać się szczególnych wad. Najczęściej wymienianą słabą stroną tego producenta jest ich cena, często nieadekwatna do konkurencyjnych odpowiedników o podobnej wydajności. Większość starszych procesorów Intel miały znacznie ograniczone możliwości podkręcania mocy, dlatego wielu entuzjastów z tej dziedziny słusznie korzysta oraz rekomenduje produkty firmy AMD. 


 
Sprawdź Procesor Intel Core i5-11500

Ostateczna decyzja zakupowa należy jednak do Ciebie, lecz mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci podstawowe czynniki, którymi warto się kierować podczas procesu zakupowego. Teraz z pewnością wiesz, jaki procesor do komputera będzie dla Ciebie najlepszy!