• Kategorie
  • Szukaj
  • Dyski twarde 3,5

Dyski twarde 3,5" już od lat znajdują swoje zastosowanie w licznych zestawach komputerowych. Ich konstrukcja zapewnia wysoką trwałość zapisanych na nich danych, zaletą jest również na pewno zdecydowanie lepszy stosunek pojemność/cena niż w przypadku odpowiedników wykonanych w technologii SSD. Czynniki te sprawiły, że bardzo chętnie są wykorzystywane jako magazyny danych, a także przestrzeń dla aplikacji, które nie wymagają przyspieszonego dostępu. Format 3,5 cala to standard, który sprawdził się w zastosowaniach nie tylko domowych, ale i komercyjnych.

Dyski twarde 3,5 cala — jak je przyspieszyć?

Przede wszystkim, należy pamiętać o regularnym porządkowaniu tego magazynu danych. Co więcej, dobrze jest zdecydować się na modele wyposażone w większą pamięci cache — takie podejście potrafi znacznie zwiększyć efektywność zarówno odczytu, jak i zapisu danych. Nieodzowna staje się również defragmentacja — dzięki niej głowica nie będzie musiała się przemieszczać po rozrzuconych po wielu talerzach sektorach. Zamiast tego, HDD 3,5" odczyta wszystkie potrzebne dane z jednego, konkretnego miejsca. W przypadku wymagających aplikacji, takich jak Photoshop, Premiere Pro, czy też Vegas Pro zdecydowanie widać różnicę!

Które dyski twarde 3,5 cala wybrać?

Warto zwracać uwagę na prędkość, z jaką kręcą się talerze w zakupionym dysku. Wysokie prędkości odczytu i zapisu uzyskuje się już przy 7200 obrotach na minutę. Jeżeli nie jesteś pewien, który wybrać, warto też skorzystać z obecnych w internecie recenzji, które ze szczegółami omawiają wady i zalety każdego z poszczególnych modeli. Nie ulega wątpliwości, że dyski twarde HDD w formacie 3,5 cala jeszcze przez wiele lat będą obowiązującym standardem jako niezawodne magazyny danych. Co więcej, zazwyczaj ewentualną awarię możemy przewidzieć dzięki sposobowi, w jaki pracuje nasze urządzenie.