• Kategorie
  • Szukaj
  • Chłodzenie CPU

Podstawowym zadaniem, jakie wypełnia chłodzenie CPU jest odprowadzenie energii cieplnej, jaka jest wydzielana w efekcie pracy procesora komputerowego. Ogólny mechanizm nieco się różni w zależności od zastosowanego typu układu. Wyróżnia się ich dwa typy: powietrzne oraz cieczą. Zastosowanie dodatkowego układu chłodzącego jest szczególnie zalecane dla wydajnych jednostek, które zostały poddane procedurze overclockingu (podkręcania).

Chłodzenie CPU - jak działa?

Zarówno pasywne, jak i aktywne układy wykorzystują wspólny element, jakim jest metalowy blok radiatora, często wyposażony także w rurki cieplne (heatpipe'y). Wersje aktywne korzystają także z dodatkowych wentylatorów mających za zadanie wspomagać obieg powietrza. Sama prędkość obrotowa może być regulowana ręcznie lub z wykorzystaniem predefiniowanej krzywej obrotów ustalającej zależność pomiędzy temperaturą, a prędkością obrotową. 

Po co w ogóle używać chłodzenia CPU?

Kiedy procesor osiąga pewien poziom temperatury, uruchamiane zostają kolejne systemy mające n celu zapewnienie jego bezpieczeństwa. Podstawowym jego rodzajem thermal throttling, który polega na ograniczaniu wartości taktowania, a zatem i ilości wydzielanego ciepła. Oczywiście prowadzi to do chwilowego obniżenia maksymalnej wydajności jednostki, co jest efektem wybitnie niepożądanym. Dlatego też wydajne chłodzenie CPU jest częścią, o którą należy zadbać w zestawach komputerowych przeznaczonych do grania oraz innych zadań w znacznym stopniu obciążających procesor.

Na rynku znaleźć można również zestawy chłodzenia cieczą, które zdecydowanie są ciekawą alternatywą. Składa się na nie tzw. blok wodny, przewody a także chłodnica złożona z radiatora i wentylatorów. Takie rozwiązanie zapewnia cichą pracę i najniższe temperatury, wiąże się też jednak z wyższymi kosztami zakupu i eksploatacyjnymi - co jakiś czas należy w nich dokonywać wymiany czynnika chłodniczego na nowy.