• Kategorie
  • Szukaj
  • Procesory

Procesory komputerowe (ang. CPU - Central Processing Unit) to jeden z podstawowych elementów każdego zestawu. To właśnie one odpowiadają za wykonywanie większości obliczeń związanych z pracą komputera. Znaczna część działających współcześnie konstrukcji cechuje się wielordzeniową konstrukcją umożliwiającą wykonywanie wielu zadań jednocześnie. Wśród typowych operacji, jakie są wykonywane przez procesory komputerowe, wyróżnić można: kopiowanie danych, działania arytmetyczne, działania na bitach, skoki.

Procesory komputerowe - budowa

Na funkcjonalną strukturę każdego procesora składają się kilka podstawowych układów. Pierwszy z nich to rejestry wykorzystywane do wyników i danych poszczególnych obliczeń, Mogą występować w jednej z form — ogólnodostępnej lub też dedykowanej do konkretnego zadania. Innym elementem funkcjonalnym jest jednostka arytmetyczna, wykonująca poszczególne operacje obliczeniowe na przechowywanych danych. Procesory komputerowe zawierają w sobie także układ odpowiadający za sterowanie przebiegiem wykonywania uruchomionego programu. Najmniejszym, podstawowym elementem są jednak tranzystory blokujące i odblokowujące przepływ prądu.

Co wpływa na wydajność?

Nie zawsze należy sugerować się wyłącznie taktowaniem. Końcowa wydajność, jaką jest zdolny osiągnąć dany egzemplarz, jest uzależniona od kilku czynników takich, jak: architektura, szybkość zegara, wielkość pamięci cache. Co to jednak oznacza? Pierwszy wspomniany czynnik, czyli architektura definiuje sposób, w jaki dany model współpracuje z zainstalowaną pamięcią operacyjną, a także urządzeniami wejścia i wyjścia. To właśnie ona określa także sposób, w jaki kolejne zadania są rozdzielane pomiędzy funkcjonujące rdzenie. Procesory komputerowe posiadają również wspomnianą już pamięć cache, czy podręczną. Do tej pory została ona podzielona na 3 poziomy: L1, L2, L3. L1 jest praktycznie zintegrowana z rdzeniem procesor podobnie jak L2, co nie od początku było jednak oczywiste. Poziom 3 jest natomiast najczęściej wykorzystywany w rozwiązaniach serwerowych, umożliwiając zmaksymalizowanie dokładności przesyłanych danych.

Polecamy sprawdzić również płyty główne komputerowe oraz obudowy komputerowe, dostępne w naszej ofercie.