• Kategorie
  • Szukaj
  • Procesory

Procesory komputerowe (ang. CPU - Central Processing Unit) to jeden z podstawowych elementów każdego zestawu. To właśnie one odpowiadają za wykonywanie większości obliczeń związanych z pracą komputera. Znaczna część działających współcześnie konstrukcji cechuje się wielordzeniową konstrukcją umożliwiającą wykonywanie wielu zadań jednocześnie. Wśród typowych operacji, jakie są wykonywane przez procesory komputerowe, wyróżnić można: kopiowanie danych, działania arytmetyczne, działania na bitach, skoki.

Budowa procesorów komputerowych

Na funkcjonalną strukturę każdego procesora składają się kilka podstawowych układów. Pierwszy z nich to rejestry wykorzystywane do wyników i danych poszczególnych obliczeń, Mogą występować w jednej z form — ogólnodostępnej lub też dedykowanej do konkretnego zadania. Innym elementem funkcjonalnym jest jednostka arytmetyczna, wykonująca poszczególne operacje obliczeniowe na przechowywanych danych. Procesory komputerowe zawierają w sobie także układ odpowiadający za sterowanie przebiegiem wykonywania uruchomionego programu. Najmniejszym, podstawowym elementem są jednak tranzystory blokujące i odblokowujące przepływ prądu.

Co wpływa na wydajność procesorów komuterowych?

Nie zawsze należy sugerować się wyłącznie taktowaniem. Końcowa wydajność, jaką jest zdolny osiągnąć dany egzemplarz, jest uzależniona od kilku czynników takich, jak: architektura, szybkość zegara, wielkość pamięci cache. Co to jednak oznacza? Pierwszy wspomniany czynnik, czyli architektura definiuje sposób, w jaki dany model współpracuje z zainstalowaną pamięcią operacyjną, a także urządzeniami wejścia i wyjścia. To właśnie ona określa także sposób, w jaki kolejne zadania są rozdzielane pomiędzy funkcjonujące rdzenie. Procesory komputerowe posiadają również wspomnianą już pamięć cache, czy podręczną. Do tej pory została ona podzielona na 3 poziomy: L1, L2, L3. L1 jest praktycznie zintegrowana z rdzeniem procesor podobnie jak L2, co nie od początku było jednak oczywiste. Poziom 3 jest natomiast najczęściej wykorzystywany w rozwiązaniach serwerowych, umożliwiając zmaksymalizowanie dokładności przesyłanych danych.

Polecamy sprawdzić również płyty główne komputerowe oraz obudowy komputerowe, dostępne w naszej ofercie.