Skoro wybrałeś już swój najlepszy procesor oraz wymarzoną kartę graficzną to przyszła pora na ich ożywienie. Zasilacz to jeden z ważniejszych elementów komputera. Jego głównym zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii do wszystkich podzespołów. Dlaczego to takie istotne? Zapewnienie wystarczającej mocy ma niebagatelne znaczenie dla stabilności działania oraz wydajności całego systemu. W poniższym artykule dowiesz się, jaki zasilacz do komputera wybrać oraz na co zwracać uwagę przy jego zakupie!

Zasilacz do komputera: droższy = lepszy?

Oczywistym faktem jest, że w większości przypadków, im droższe urządzenie, tym lepsze. Jednak w przypadku zasilacza do komputera powinieneś kierować się znaczeniem słowa: „wystarczający" z lekkim zapasem mocy, na wypadek przyszłej zmiany np. karty graficznej. Podstawowym parametrem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru zasilacza do komputera, jest jego moc wyjściowa (wyrażana w watach). Wybór odpowiedniej mocy zasilacza w głównej mierze zależy od zestawu podzespołów w Twoim komputerze. Musisz wówczas sprawdzić, jak energochłonny jest procesor i karta graficzna w zestawie komputerowym, który właśnie kompletujesz. 

Jaki zasilacz do komputera jest najlepszy? Efektywność zasilacza

Musisz wiedzieć, że efektywność zasilacza ma bezpośredni wpływ na rachunki za prąd, jak również temperaturę pracy komputera. Wybierając zasilacz, zwracaj koniecznie uwagę na jego oznaczenia oraz certyfikaty. Oznaczenie "80 PLUS" świadczy o wysokiej efektywności, co przekłada się na oszczędność energii oraz niższe temperatury w obudowie komputera. Wracając jednak do klas, wśród nich możemy wyróżnić: Bronze, Silver, Gold, Platinium oraz Titanum. Certyfikowanie zasilaczy ma na celu przekazanie przyszłemu użytkownikowi informacji odnoście jego sprawności oraz wydajności. Składając energochłonną maszynę, warto zwrócić uwagę na certyfikat, ponieważ najlepszy zasilacz do komputera to nie taki, który pozwoli Ci jedynie na płynną rozgrywkę lub pracę, lecz taki, dzięki któremu w skali roku nie „zbankrutujesz" na rachunkach za prąd. Wybierając niższy certyfikat, decydujesz się na niepotrzebne starty energii. Warto jednak dodać, że w przypadku budżetowych zestawów, w zupełności wystarczy Ci zasilacz z certyfikatem Silver/Gold!

Wybór zasilacza do komputera a obudowa

Podczas wyboru zasilacza zwróć uwagę na jego fizyczną wielkość i sposób montażu w obudowie komputera. Wiele zasilaczy posiada standardowe wymiary, jednak w niektórych mniejszych obudowach może występować problem z umieszczeniem. Wśród konstrukcji zasilaczy możemy wyróżnić: ATX, SFX oraz TFX. ATX są najczęściej występującymi, lecz niech to nie uśpi Twojej czujności. Właśnie w podczas wyboru tego typu należy uważać na jego rozmiar. SFX są nieco mniejsze, stosowane w kompaktowych obudowach, a TFX występują w najmniej wymagających konstrukcjach. 

Co jest ważne podczas wyboru zasilacza? 

Jeśli stajesz przed zakupem zasilacza, lub jakiegokolwiek innego urządzenia elektronicznego, zwracaj uwagę na aspekty bezpieczeństwa. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele zasilaczy z zabezpieczeniami: przed zwarciem, przepięciem, czy nadmiernym obciążeniem. Pamiętaj, że te funkcje bezpośrednio chronią Twoje podzespoły przed uszkodzeniem w przypadku awarii


Odpowiadając na pytanie: jaki zasilacz wybrać? Musisz wiedzieć, że jest to kluczowy element wpływający na stabilność, wydajność i bezpieczeństwo Twojego PC'ta. Najlepszym zasilaczem dla Ciebie, będzie taki, który dostarczy odpowiednią moc i zapewni efektywne działanie procesora i karty graficznej, oraz oczywiście będzie pasować do Twojej obudowy. Cicha praca, solidne wykonanie i gwarancja, to kolejne istotne atuty, dzięki którym będziesz zadowolony z zakupu. Inwestycja w dobry zasilacz, to inwestycja w płynną i niezawodną pracę Twojego wymarzonego sprzętu do pracy lub grania.