Navis Evo to nowa seria chłodzeń wodnych All-in-One od polskiej firmy SilentiumPC. Dostępne rozmiary to 120 mm, 240 mm, 280 mm oraz 360 mm. Za wentylację odpowiadają najnowsze wentylatory SilentiumPC Stella HP, wyposażone w podświetlenie ARGB. Samo podświetlenie obecne jest także na pompce.

Wykonanie

Producent chwali się  dobrą jakością wykonania Navis Evo ARGB. Zastosował między innymi elastyczne węże z oplotem, pompkę z ceramicznym łożyskiem oraz aluminiowe chłodnice, schładzane przez najnowsze wentylatory SilentiumPC Stella HP. W przypadku rozmiarów 120, 240 i 360 mm mamy do czynienia z wentylatorami 120 mm, zaś przy 280 mm – 140 mm.


Za przebieg cieczy w Navisie odpowiada 9-biegunowa pompa z wcześniej wspomnianym ceramicznym łożyskiem. Ma to zagwarantować wysoki przepływ oraz odpowiednią niezawodność, którą potwierdza 3-letnia gwarancja producenta. Wewnątrz blokopompki zastosowano również podświetlenie ARGB, takie samo jak w wentylatorach. Blok to z kolei masywny kawał miedzi, który powinien zapewnić znakomite odprowadzanie ciepła z odpromiennika procesora.

Wentylatory

Jeśli już chodzi o wentylatory, mamy tutaj do czynienia z najnowszymi Stella HP w wersji ARGB. Cechują się zdejmowanym wirnikiem z 9 łopatkami, maksymalnym przepływem powietrza na poziomie 66,3 CFM, żywotnością oscylującą w okolicy 50 tysięcy godzin i dziewięcioma diodami
Węże

Węże Navis EVO ARGB wykonane są z wielowarstwowej gumy. Dodatkową ochronę stanowi gruby oplot. Całkowita długość oscyluje w okolicach 38 cm, dzięki czemu nie powinno być problemu z zamontowaniem chłodnicy w dalszych miejscach, np. w większej obudowie na froncie. Dlaczego ktoś miałby montować Navis EVO w większych konstrukcjach? Już spieszę z wyjaśnieniem.Kompatybilność z TR4

Większe modele Navis EVO, wyposażone w chłodnice 240, 280 i 360 mm, posiadają w zestawie zapinki dla najwydajniejszych procesorów na platformie TR4. Powinny zatem być ciekawą opcją dla potężnych komputerów, wyposażonych w procesory Threadripper.

Jednak czy zapewnią wystarczającą wydajność? Tak! Deklarowane maksymalne TDP dla chłodzenia to aż 350W, przy czym im większy model chłodzenia (w kolejności 240 -> 280 -> 360), tym mniejsza ilość maksymalnych obrotów, co przełoży się na cichszą pracę pod obciążeniem.

Cena

Sprzęt można już zakupić w sklepie. Oto lista z cenami: