Razer, producent znany od wielu lat ze sprzętu dla graczy, pokazał dziś mysz Pro Click oraz klawiaturę Pro Type. Sprzęt ten przeznaczony jest dla profesjonalistów oraz wszystkich osób, które pracują przy komputerze. Do grona ergonomicznych konstrukcji dołączy również specjalna podkładka Pro Glide.

Razer wchodzi na nowy rynek - sprzęt do zastosowań profesjonalnych oraz biurowych. Ma przed sobą naprawdę ciężki orzech do zgryzienia, zwłaszcza, że do tej pory w swojej ofercie posiadał wyłącznie produkty skierowane dla graczy komputerowych. Cała linia nowych produktów nosi nazwę Razer Productivity, zaś w dniu premiery należeć do niej będą trzy modele - mysz Razer Pro Click, klawiatura Razer Pro Type oraz podkładka Razer Pro Glide.

Razer Pro Click

Razer Pro Click

 

Zacznijmy od myszki. Razer wykonał ją we współpracy z firmą Humanscale, zajmującą się produkcją ergonomicznego wyposażenia biur. Konstrukcyjnie Razer Pro Click na pierwszy rzut oka może wydawać się dość podobna do Razer Basilisk, lecz po bliższym przyjrzeniu nieco wyższy garb oraz większe “skrzydełko” na boku sprawiają, że mysz nieco przypomina również Logitech MX Master. Wyprofilowano także drugi bok, co ma zapewnić wygodę małego palca i opcjonalnie palca serdecznego, jeżeli korzystamy z rozkładu palców 1+2+2.

Do dyspozycji oddano standardowy rozkład przycisków, wraz z dwoma klawiszami bocznymi oraz programowalnym przyciskiem nad rolką przewijania. Dość kontrowersyjny może okazać się brak bocznego kółka przewijania, charakterystycznego dla serii MX Master i przydatnego zwłaszcza przy pracy na arkuszach kalkulacyjnych. Cała bryła w kolorze białym z szarymi obiciami, tzw. gripami antypoślizgowymi oraz srebrnymi detalami prezentuje się dość elegancko.

Razer Pro Click spód


W środku znajdziemy sensor Razer 5G z 16000 DPI, poolingiem 1000 Hz oraz akceleracją 40G. Pod przyciskami producent umieścił przełączniki mechaniczne o wytrzymałości 50 mln kliknięć. Razer Pro Click może działać w trybie bezprzewodowym oraz przewodowym, a akumulator wystarcza na nawet 400 godzin pracy w trybie Bluetooth oraz do 200 godzin w trybie 2,4 GHz. Maksymalnie do myszy podłączyć można 4 urządzenia.

Pro Click waży 108 gram, zatem pozostaje dość lekka w porównaniu chociażby z MX Master 3, który waży 141 gram. Sprzęt dostępny będzie w cene 109,99 euro, czyli w okolicach 500 zł.Razer Pro Type

Razer Pro Type
W przypadku klawiatury mamy do czynienia z nieco zmodyfikowaną konstrukcją. Razer Pro Type przypominać może na pierwszy rzut oka Razer Huntsman w nieco innej wersji kolorystycznej. Pełnowymiarowa konstrukcja  posiada metalowy top, co w przypadku klawiatur mechanicznych jest normą. Posiada jednak warstwę z miękkiego w dotyku tworzywa, lecz nie wiemy, czy pokryte nim zostały same klawisze, sama obudowa, czy może całość. To, co jednak boli, to brak podkładki pod nadgarstki z Razer Huntsman Elite. Kto wie, być może doczekamy się jakiejś ulepszonej wersji Pro Type.

Razer Pro Type profil
Razer postawił na swoje pomarańczowe przełączniki Razer Orange o wytrzymałości 80 milionów kliknięć. To przedstawiciele modeli tactile, cechujących się odczuwalną informacją zwrotną. Swoim klikiem zbliżone są do modeli brązowych (Kailh Brown oraz MX Brown). Zamiast podświetlenia RGB producent zastosował nieco bardziej stonowane, białe oświetlenie.

Klawiatura, tak samo jak mysz, jest bezprzewodowa. Połączenie odbywa się za pośrednictwem odbiornika 2,4 Ghz lub Bluetooth, a sam sprzęt obsługuje jednocześnie do 4 urządzeń. W trybie z włączonym podświetleniem Razer Pro Type pracować powinien około 12 godzin, zaś bez oświetlenia odpowiednio 84 godziny na Bluetooth i 78 godzin na 2,4 Ghz.

Razer Pro Type łączność 2,4 Ghz Bluetooth
Wymiary klawiatury to 442 x 133 x 39 mm, a sama konstrukcja waży 900 gram. Sprzęt kosztować ma 149,99 euro, czyli nieco ponad 650 zł. W tym przypadku ciężko jednoznacznie wskazać konkurencję, albowiem Pro Type nie bazuje na popularnym wśród konstrukcji ergonomicznych mechanizmie nożycowym, a na przełącznikach mechanicznych, popularnych głównie wśród graczy.


Razer Pro Glide

Razer Pro Glide

Ostatnim produktem, a właściwie swego rodzaju dodatkiem do całego zestawu Productivity, jest podkładka Razer Pro Glide. To klasyczna podkładka w szarym kolorze o wymiarach 360 x 275 mm i grubości 3 mm. Wykonana została z pianki wraz z wierzchnią warstwą zwiększającą poślizg oraz gumowym, antypoślizgowym spodem. Za podkładkę Razer Pro Glide przyjdzie nam wydać 11,99 euro, czyli około 50 zł.

Razer Productivity Set

Cały zestaw na biurku prezentuje się naprawdę ciekawie. Razer dopiero zaczyna przygodę z produktami skierowanymi do osób pracujących przy komputerze, którzy mają nieco odmienne wymagania w porównaniu do graczy. Tutaj przede wszystkim liczy się ergonomia, funkcje ułatwiające wykonywanie konkretnych zadań oraz niezawodność. Zobaczymy, czy doświadczenie Razera w sprzęcie gamingowym sprawdzi się również w świecie sprzętu dla profesjonalistów.

Więcej informacji o Razer Productivity na stronie producenta.